Rosyjski gaz zamiast śląskiego węgla? PiS nie widzi w tym problemu

Zgodnie z rządowym Programem dla Śląska Rybnik miał być jednym z wiodących ośrodków rozwoju nowoczesnej energetyki węglowej. Okazuje się jednak, że nowy blok w rybnickiej elektrowni ma być zasilany importowanym gazem, sprowadzanym głównie z Rosji, a nie polskim węglem.

Zarząd Regionu Solidarności przyjął stanowisko, w którym zwrócił uwagę, że nowy blok gazowy w Rybniku oznacza w praktyce rezygnację z budowy bloku węglowego o podobnych parametrach. Stoi w sprzeczności z rządowym Programem dla Śląska. Według władz śląsko-dąbrowskiej Solidarności plany PGE to kolejny przejaw antywęglowej polityki prowadzonej przez spółki energetyczne nadzorowane przez Ministerstwo Energii.

1 kwietnia szef resortu energii Krzysztof Tchórzewski (PiS) odpowiedział na związkowe stanowisko. W piśmie przesłanym do Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność minister wyliczył, że plany inwestycyjne PGE w Rybniku opiewają na blisko 200 mln zł. Pieniądze pochodzące ze spółki kontrolowanej przez Skarb Państwa zostaną przeznaczone de facto na wsparcie gazu importowanego z Rosji (czyli od Gazpromu kontrolowanego przez oligarchię związaną z Putinem) – kosztem polskiego węgla.

Tekst na podstawie:
https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,elektrownia-rybnik-rosyjski-gaz-zamiast-polskiego-wegla,wia5-3266-40694.html

(źródło obrazka: www.rybnik.com.pl)

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz