Śląska Partia Regionalna (środowisko RAŚ) popiera likwidację kopalń?

Śląska Partia Regionalna, którą tworzy dawne środowisko skompromitowanego Ruchu Autonomii Śląska i kilku innych regionalistycznych ugrupowań takich jak na przykład Związek Górnośląski, ogłosiło swoje poparcie dla Łukasza Kohuta, kandydata Wiosny Roberta Biedronia.

Przypomnijmy, że Kohut postuluje likwidację górnictwa na Śląsku, pisaliśmy o tym wcześniej, jest to zgodne z programem Wiosny, która opowiada się za dekarbonizacją naszego regionu. Poglądy takie są związane ze skrajnie lewicową ideologią, której jednak nie trzymają się inne kraje w regionie, podawane zresztą za wzór do naśladowania przez lewicę, na przykład Niemcy, wciąż otwierający nowe kopalnie. Widać więc jasno, że większą rolę odgrywają tu czynniki międzynarodowe i polityczne, niż rzeczywista walka o środowisko.

Czy zatem regionaliści, którzy deklarują swoje przywiązanie do regionalnych tradycji, chcą zlikwidować śląskie górnictwo, dzięki któremu Śląsk ma swój specyficzny charakter i możliwości rozwoju? Na to wygląda, skoro popierają kandydata, mającego taki postulat na sztandarach i to ze względu na hasła ściśle ideologiczne, a nie na przykład ekonomiczne.

(źródło obrazka: rybnik.com.pl)

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz