Jakubiak i Liroy poza KONFEDERACJĄ.


Jacek Lanuszny (Ruch Narodowy) komentuje w kilku słowach ostatnie działania Marka Jakubiaka i Piotra Liroya Marca.

Czy Konfederacja się rozpadła?

Nie. Projekt ten zapoczątkował Ruch Narodowy z partią KORWIN. Te ugrupowania dalej tworzą Konfederację, plus środowiska skupione wokół Kai Godek i Grzegorza Brauna. Odejście Pana Jakubiaka i Pana Liroya nie zmienia stanu rzeczy.

Dlaczego Jakubiak z Liroyem
odeszli z Konfederacji?

Mieli swoje powody. Widocznie partykularny interes tych Panów jest ważniejszy od interesu społecznego i narodowego. Szkoda jedynie, że wyborcy muszą to oglądać. Panowie Ci muszą zrozumieć też, że takie nieracjonalne ruchy cieszą też ugrupowania demoliberalne, dla których proces rozdrabniania się środowisk ideowych jest korzystny.

Pan Jakubiak w jednym z wywiadów mówił o powstaniu za jego plecami partii Konfederacji. Krytykował min. to, że nie dostał wglądu w dokumentację tej partii, a przewagę w zarządzie tej partii ma Ruch Narodowy i partia KORWIN

Ja wiem, że jest to partia techniczna, pod wybory. Ostatnio startowaliśmy jako KWW, a nie jako Koalicja bo sąd uznał, że nie ma partii Wolność czy KORWIN, po odwołaniu okazuje się, że partia ta jest. Do wyborów najlepiej mieć partię jako narzędzie gdyż najłatwiej jest stworzyć z niej komitet wyborczy. Dla mnie to jest bardzo proste. Ja jestem członkiem partii Ruch Narodowy i pracuje głównie nad tym projektem politycznym, aby ten z kolei w ramach Konfederacji był jego wyrazistą częścią. Pan Jakubiak z panem Liroyem tez powinni przede wszystkim zająć się swoimi projektami, a nie partią techniczną.

Ale już zdecydowali, idą osobno w wyborach. Wielu jednak mówi, że będą mieli ciężko… min. chodzi o podpisy, w wyborach do Europarlamentu oba środowiska się podobno nie popisały, a zbiórka głównie spadała na Ruch Narodowy i partię KORWIN.

Mogę powiedzieć przez pryzmat Województwa śląskiego. Zebraliśmy około 21-22 tyś podpisów. Głównie siłami RNu i KORWINA. W Rybniku, Częstochowie i Gliwicach pomagała tez Pobudka p. Grzegorza Brauna. Z informacji jakie otrzymałem to FDR u nas zebrał 300-400 podpisów. Skutecznych Liroya z tego co wiem na Śląsku nie ma w ogóle.

Pan Jakubiak mówi że FDR był zwolniony z zbiórki podpisów a i tak zebrali 20 tyś podpisów.

Nic nie wiem, żeby byli zwolnieni z zbierania podpisów, a te 20 tyś podpisów FDRu i Skutecznych w skali kraju brzmi jak jakaś fantastyka. Ale zostawmy to, przed nami kolejna ciężka zbiórka podpisów. Może teraz pokażą efektywność w tym zakresie.

Czy jest szansa, że Panowie Ci wrócą do Konfederacji?

Nie wiem, ja z nimi rozmów nie prowadzę, to jest zadanie zarządów głównych poszczególnych ugrupowań. Pierwsze dni jednak po ich odejściu pokazują dużą nerwowość i frustrację w ich środowiskach. Zawłaszczanie i czyszczenie grup Konfederacji na FB, banowania oraz blokady na TT osób, które zadają tylko pytania. Zwroty Pana Jakubiaka typu – „młodzież z RNu”. Ten Pan chyba nie orientuje się w jakim środowisku jeszcze niedawno działał. Takie niegrzeczności, dezawuowanie działaczy narodowych i pajdokracja nie przysporzą tym środowiskom sympatyków. Zresztą odbiór ich decyzji w social mediach jest bardzo negatywny i opinia publiczna w większości ich uważa za rozłamowców.

Czyli uważasz, że ponowne porozumienie jest mało realne?

Ważne, aby nie palić mostów… można sobie powytykać różne rzeczy w określonych granicach przyzwoitości, ale pamiętajmy, że jest 1,5 miliona wyborców na prawo od PiS. Jeżeli ta grupa będzie widzieć głównie działalność rozłamowców na prawo od PiS to może być u niej słabo z mobilizacją wyborczą.
Z drugiej strony Konfederacja nie może patrzeć tylko czy jakieś mikroorganizmy wyborcze będą próbowały powstać koło niej, trzeba robić swoje, zebrać podpisy, zarejestrować 920 kandydatów i prowadzić kampanię wyborczą, a co za tym idzie mobilizować i poszerzać elektorat wyborczy.

Na kogo Ruch Narodowy będzie grał w wyborach parlamentarnych w Woj. Śląskim?

Mamy już swoje nazwiska. W naszej partii na Śląsku i Zagłębiu są min. samorządowcy, przedsiębiorcy, a także pracownicy szeroko pojętej branży energetycznej. Ale na razie za wcześnie na nazwiska. Przyjdzie na to czas. Mam nadzieję, że o naszych kandydatach będzie okazja za niedługo porozmawiać na łamach Waszego portalu.

Dziękujemy za rozmowę.

Wywiad przeprowadziła: redakcja

Źródło grafiki: wiadomosci.gazeta.plPowiązane artykuły

Zostaw komentarz