Konfederacja Wolność i Niepodległość w Sejmie!!

Konfederacja po ciężkich bojach wyborcach będzie miała reprezentację w Sejmie! Poprosiliśmy o powyborczy komentarz Jacka Lanusznego z Ruchu Narodowego.

Jak ostatnio rozmawialiśmy po wyborach do Parlamentu Europejskiego to powiedziałeś, cyt.:”Konfederacja jeszcze nie powiedziała ostatniego słowa”

No i tak się stało 🙂

Jak oceniasz wynik Konfederacji?

Oceniam bardzo pozytywnie. Patrząc jakie kłody nam rzucano przez ostanie miesiące, to zdobycie ponad 1,2 miliona głosów jest niesamowitym sukcesem. Wszystko wskazuje, że posłami ponownie zostaną Koledzy Winnicki i Bosak (red. -Pan Bosak pod 12 latach przerwy). W Sejmie też z ramienia RN będą Koledzy: Krzysztof Tuduj i Michał Urbaniak oraz Krystian Kamiński.

Po ogłoszeniu wyników w wyborach do Parlamentu Europejskiego padały słowa, że Konfederacja nie przetrwa do wyborów parlamentarnych, a jednak stało się inaczej?

Po wyborach działy się różne rzeczy i próbowano projektowi politycznemu przeszkadzać. A to krótki czas zbierania podpisów, a to odejścia Liroya, Jakubiaka i Kai Godek miały dobić Konfederację. Stało się inaczej. Podpisy zostały zebrane, a secesjoniści się skompromitowali, nie zarejestrowali w całym kraju list wyborczych i wybory przegrali w przedbiegach. Moim zdaniem nie ma potrzeby poruszać tematu tych osób. Bez nich na listach Konfederacja podwoiła liczbę głosów.
Co gorsza jeszcze media próbowały Konfederację zagłuszać, szczególnie telewizja rządowa zwana dla zmylenia publiczną, która później w trybie wyborczym przegrała z nami trzy procesy w sądzie za szereg manipulacji i kłamstw na temat Konfederacji. Stacje prywatne też nie grały z Konfederacją fair np. radio TOK FM. W Polsacie kandydaci Konfederacji byli najwięcej razy, a w TVNie na debacie. Jednak ciężko to nazywać przychylnością ze strony tych stacji telewizyjnych.
Udało się za to dobrze rozegrać kampanię w internecie.

Dziennikarze prawicowi jak Rafał Ziemkiewicz też nie pomagali…

Pan Ziemkiewicz brał udział nagonce na Konfederację, mówił różne, dziwne rzeczy nie mające odbicia w rzeczywistości np o złej kampanii Konfederacji. Jego typy wyborcze tez był chybione i bardzo dobrze.
Po ogłoszeniu wyników wyborczych ma się wrażenie śledząc choćby Twittera, iż proPiSowskm dziennikarzom bardziej przeszkadza Konfederacja w Sejmie niż skrajna lewica.

Konfederacja ma mieć 11-12 posłów. W Woj. Śląskim jest 6 okręgów wyborczych, a będzie tylko jeden poseł, p. Sośnierz? Dlaczego?

Frekwencja plus meandry ordynacji wyborczej. Inne kwestie jak dobór kandydatów czy dynamika kampanii wyborczej będziemy oceniać wewnętrznie. Nie widzę powodów, aby szukać na siłę jakiś przyczyn personalnych.

A jak ocenisz kampanię w regionie?

Ocenię przez pryzmat okręgu wyborczego nr 30 (red. -Rybnik, Żory, Racibórz i Jastrzębie zdrój). Kandydaci komitetów wyborczych starali się być aktywni, ale zdziwił mnie brak debat. Nie wiem czemu media lokalne lub NGOsy nie pomyślały o takich sprawach. Wyborcy lubią debaty co pokazał przykład dużych debat telewizyjnych.

Jak widzisz przyszłość projektu o nazwie Konfederacja

Wspólny polityczny projekt narodowców, wolnościowców oraz tradycjonalistów jest koniecznością. Osobno te środowisko nie są w stanie na chwile obecną przekroczyć progu wyborczego, mimo zdolności rejestracyjnych (podpisy, kandydaci itd.). Ja rozumiem, że są tacy, którzy nie chcą działać politycznie tylko społecznie, ale jeżeli ktoś preferuje odwrotne działanie, to nie ma się co złościć. Potrzeba ludzi o silnym ideowym kręgosłupie w Sejmie i coraz więcej sympatyków idei narodowej to pojmuje. To cieszy.

Dziękujemy za rozmowę

Wywiad przeprowadziła: redakcja

Grafika: Fb/Konfederacja

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz